Är Du vår nya Klubbchef

Täby Golfklubb söker Klubbchef/VD
Vill du vara med och ta klubben in i framtiden? 

Täby Golfklubb ligger på en unik plats vid Vallentunasjöns västra strand och innehåller några av Stockholmsområdets vackraste golfhål. Vi har en väl fungerande juniorverksamhet och är en attraktiv klubb för medlemmar, gäster och företagsspel. Vi äger vår mark och har en ekonomi i balans. Vår vision, En golfupplevelse du aldrig tröttnar på och våra värderingar, Trivsel – Gemenskap – Kvalitet 

Vi söker en ledare som vill vara med och ta klubben in i framtiden. Nyckeln tror vi är att samarbetet mellan medlemmar, gäster, anställda och entreprenörer föder framgång och gör att det blir roligt både på banan och på jobbet.

Klubbchef/VD:s ansvar och roll
Som Klubbchef /VD har du ansvaret för drift och utveckling både av verksamheten och anläggningen; bana, träningsanläggning och fastigheter.  Till din hjälp har du anställd personal, entreprenörer, styrelse, kommittéer och andra ideella resurser. 

Klubbchef/VD är klubbens ansikte mot medlemmar, gäster, sponsorer och andra intressenter genom ett aktivt och närvarande ”värdskap”. Du arbetar aktivt för att öka klubbkänslan genom att bidra med kreativa idéer som engagerar medlemmar. Klubbchefen/VD har också den strategiska uppgiften att ta initiativ till och utveckla banan och anläggningen mot morgondagens krav. 

Vi söker: 

  • Dig med erfarenhet av att leda förändring som lett till utveckling av verksamheter.  
  • Dig som är van att bygga team för att hitta lösningarna som gynnar verksamheten bäst.
  • Dig som kan leda och prioritera enligt uppsatta mål.
  • Dig som är bekväm med den administrativa delen som förväntas av en VD. 
  • Dig som trivs med att vara ansiktet utåt gentemot medlemmar, gäster och partners.
  • Det är en viktig roll där du kommer vara en nyckelspelare i klubbens fortsatta utveckling.

Läs mer om Täby Golfklubb på www.tabygk.se

För frågor kontaktar du Täby Golfklubbs ordförande Mats Nordqvist, 070 715 37 73, mats.g.nordqvist@gmail.com

 

Välkommen med din ansökan senast 30/6 via mail till mats.g.nordqvist@gmail.com

Kommentarer